علائم چربی خون (کلسترول خون ) بازدید ۱۶۷۸

کلسترول یک ماده مومی است که در خون شما وجود دارد. بدن شما برای ساخت سلول های سالم به کلسترول نیاز دارد، اما کلسترول زیاد می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.

کلسترول بالا می تواند به ارث برسد، اما غالباً نتیجه انتخاب شیوه زندگی ناسالم است که باعث می شود قابل پیشگیری و درمان شود. یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و گاهی اوقات دارو می تواند به کاهش کلسترول بالا کمک کند. سطح کلسترول طبیعی ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر است.

علائم چربی خون بالا :

سطح کلسترول شما به طور مستقیم بر سلامت قلب و عروق شما تأثیر می گذارد و در صورت غفلت می تواند خطرناک باشد. در اینجا تعدادی از علایم چربی خون بالا آورده شده است:

۱٫ سرگیجه

اگر کسی هستید که اغلب با احساس سرگیجه مواجه هستید، می تواند نشانه این باشد که ممکن است کلسترول بالایی داشته باشید. سرگیجه به خودی خود برای بیان این بیماری کافی نیست ، اما مطمئناً می تواند یکی از علائمی باشد که به تشخیص کلسترول بالا کمک می کند. سرگیجه تقریباً همیشه نشانگر این است که بدن شما با فعالیت فعلی یا سبک زندگی مطابقت ندارد ، یا اینکه برخی دیگر از مشکلات اساسی در زمینه سلامت وجود دارد.

۲٫ فشار خون بالا

یکی از علائم کلسترول بالا ، فشار خون بالا است. روش های زیادی برای بررسی فشار خون وجود دارد. می توانید فشار خون خود را با دستگاههای فشارسنج چک کنید. گفته اند اگر سابقه فشار خون بالا دارید ، ممکن است کلسترول بالایی داشته باشید ، زیرا این دو اغلب با هم ارتباط دارند.

۳٫ حمله قلبی و مشکلات قلبی

یکی از علائم کلسترول بالا این است که شما دچار مشکلات قلبی هستید. به عبارت دیگر ، اگر دچار سكته قلبی یا انسداد شرایین یا هر مشكل مربوط به این مورد هست ، تقریباً می تواند نشانه ای از كلسترول بالا باشد. مشکلات شریان های شما می توانند خود را از طریق مشکلات قلبی نشان دهند ، به این دلیل که قلب شما برای پمپ کردن خون در صورت انسداد کلسترول ، باید دو برابر کار کند.

۴٫ دیابت

یکی دیگر از شرایطی که می تواند مشکلات کلسترول را نشان دهد ، ابتلا به دیابت است. این وضعیت که نشان دهنده مشکلی در انسولین و پردازش صحیح گلوکز است ، غالباً با سایر شرایط همراه است. کلسترول بالا یکی از شرایطی است که اغلب با دیابت همراه است. از آنجا که این دو شرط غالباً دست به دست هم می دهند ، مطمئناً اگر یکی یا دیگری را داشته باشید ، ارزش بررسی دارد.

در هر نقطه از زندگی شما وقتی به دیابت مبتلا می شوید ، باید سطح کلسترول خود را نیز بررسی کنید.

۵٫ چاقی

یکی دیگر از علائم احتمالی کلسترول بالا داشتن وزنی به مراتب بالاتر از آنچه سالم است و یا حتی شرایطی که باعث بروز این بیماری می شود. ارزش این را دارد که میزان کلسترول خود را نیز بررسی کنید ، زیرا این یکی از مواردی است که اغلب علائم کلسترول بالا است. با توجه به خطرات احتمالی مرتبط با کلسترول بالا ، اگر چاقی دارید ، توصیه می شود به طور مرتب خود را از نظر علائم کلسترول بالا بررسی کنید زیرا این دو حالت اغلب با هم همراه هستند. این امکان وجود دارد که با رفع کلسترول بتوانید به رفع چاقی نیز کمک کنید.

۶٫ خستگی یا سوزش سر دل

مشکلاتی مانند خستگی ، سوزش سردل ، سوء هاضمه یا خستگی بیش از حد نیز علائم و نشانه کلسترول بالا است. اینها همچنین برخی از علائم اولیه بالقوه بروز سکته قلبی یا حمله قلبی است که یکی از مواردی است که کلسترول بالا به آن اشاره دارد. اگر علائمی مانند اینها دریافت کنید، مطمئناً ممکن است کلسترول بالایی داشته باشید.

به دلیل ماهیت جدی این شرایط ، باید میزان کلسترول خود را بررسی کنید. خستگی نیز یکی از مواردی است که اگر درمان نشود ، مشکلات جدی برای شما ایجاد می کند.

۷٫ مشکلات تنفسی و سایر موارد

سایر مواردی که می تواند از کلسترول بالا ایجاد شود شامل سکته مغزی ، تصلب شریان، درد قفسه سینه در سمت چپ ، لکنت زبان ، درد پایین پا و سایر شرایط همراه است. اینها همه نشانه هایی است که شما ممکن است دچار کلسترول بالا باشید.

کلسترول بالا موضوعی است که باید به آن توجه کنید زیرا می تواند منجر به شرایط جدی مانند حمله قلبی و سکته مغزی شود. اگر متوجه شدید کلسترول بالایی دارید ، مضطرب نباشید. این یک مشکل ساده برای رفع است. شما می توانید با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی ، سطح کلسترول بالا را کاهش دهید. گزینه های غذایی سالم تری را انتخاب کنید و ورزش منظم ساده ترین راه برای کاهش و حفظ سطح کلسترول سالم است. دارو ممکن است برای همه لازم نباشد.

دلایل پیدایش چربی بالای خون :

ورزش نکردن: ورزش نکردن به میزان کافی موجب افزایش LDL ميشود. همچنين تحقيقات نشان داده ورزش سطح HDL که براي بدن خوب است را تقویت ميکند .

سیگار کشیدن: سیگار سطح کلسترول بد خون را افزایش ميدهد و سبب تجمع پلاکت در سرخ رگ ها ميشود.

ژنتیک: در صورتی که کلسترول بالا در بین اعضای خانواده و بستگان رایج است شما هم مستعد ابتلا به این مشکل خواهید بود.

داروها: بعضی از داروهای خاص مثل انواع دیورتیک ها می توانند سطح کلسترول را افزایش دهند.

درمان چربی بالای خون :

اولین راه های کاهش سطح چربی های شما این است که:

۱) چربی کمتری بخورید

۲) به طور مرتب ورزش کنید

۳) در صورت وزن بیش از حد ، وزن خود را کم کنید

۴) اگر سیگار می کشید ، سیگار را ترک کنید

اگر این مراحل سطح چربی خون شما را به اندازه کافی پایین نبرد ، ممکن است پزشک برای کاهش چربی خون برای شما دارو تجویز کند.

علائم چربی خون (کلسترول خون ) was last modified: مارس 29th, 2020 by 1000M

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


error: Content is protected !!