خواب آرام را انتخاب کنید. بازدید ۱۲۳۴

از بی خوابی  و نداشتن آرامش اعصاب رنج می‌برید؟

 

سنبل الطیب راهی طبیعی و سالم، با عوارض جانبی کم برای درمان یکی از رایج‌ترین و آزاردهنده‌ترین مشکلات یعنی مشکل خواب است. این گیاه می‌تواند بسیاری از داروهای خواب‌آور را شکست بدهد.

 

سنبل الطیب به عنوان آرامبخش اعصاب، خواب آور، ضد تشنج، درمان افسردگی و همچنین برای کمک به هضم بهتر غذا و ضد دل پیچه مورد استفاده قرار می گیرد. در طب هندی (آیورودا) هم  سنبل الطیب در بهبود نارسایی های سیستم های عصبی، گوارشی و تنفسی به عنوان محرک، ضد اسپاسم، خواب آور و هضم کننده استفاده می شود. اسانس این گیاه نیز ضد دل پیچه بوده و به هضم بهتر غذا کمک می کند.

از دیگر خواص سنبل الطیب، تنظیم اختلالات یائسگی و عادت ماهیانه است. از اینرو در دوران بارداری و شیردهی بهتر است از آن پرهیز گردد.

تأثیر آن در درمان بی خوابی، فشارهای عصبی، تنیدگی (استرس)، کولیک روده و گرفتگی عضلانی

انکار ناپذیر است.

 

سنبل الطیب بوی بسیار بدی دارد، ولی خوشبختانه می توان گفت طعم آن به بدی بویش نیست.

اثرگذاری سنبل الطیب زمانی به بیشترین حد خود می‌رسد که آن را به‌طور منظم برای دو هفته یا بیشتر مصرف کنید.

روش مصرف:

برای درمان بی‌خوابی باید سنبل الطیب را ۲ تا ۳ ساعت قبل از خوابیدن میل کنید یا سنبل الطیب را در سه نوبت در روز مصرف کنید که بار آخر باید نزدیک زمان خواب باشد.

ممکن است مقادیر توصیه‌شده متفاوت باشد. ولی برای بی‌خوابی می‌توانید از مقادیر زیر استفاده کنید:

عرق سنبل الطیب: روزانه بعد از هر وعده غذایی، یک استکان از آن میل شود.

(عرق سنبل الطیب آرام بخش و نشاط آور است. به طور کلی تاثیر عرق سنبل الطیب بر روی اعصاب مرکزی بدن انسان بسیار بوده، کاهنده تحریکات عصبی، کاهش دهنده خستگی، ضد استرس ، موثر در درمان افسردگی و … است.)

چای سنبل الطیب: در ۱ فنجان آب جوش، یک قاشق چای‌خوری سرپُر (۲ تا ۳ گرم) از سنبل‌ الطیب خشک‌شده بریزید و به‌مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بگذارید دم بکشد؛

عصاره‌ی مایع: ۰٫۵ تا ۱ قاشق چای‌خوری

کپسول محتوی پودر خشک‌شده: ۲۵۰ تا ۶۰۰ میلی‌‌گرم.

زمانی که وضعیت خواب‌تان بهبود یافت، بهتر است مصرف سنبل الطیب را برای ۲ تا ۶ هفته ادامه دیگر نیزبدهید.

 

برای درمان اضطراب ۱۲۰ تا ۲۰۰ میلی‌گرم سنبل الطیب را در 3 تا 4 وعده در روز مصرف کنید.

 

 

توجه:

ممکن است برای مشاهده‌ی تأثیرات سنبل الطیب ۲ هفته زمان نیاز داشته باشید. ولی حتی پس از اولین مصرف نیز نشانه‌های مثبتی در خودتان مشاهده می‌کنید.

در بیشتر افراد سنبل الطیب باعث اعتیاد و وابستگی به مصرف نمی‌شود. همچنین قطع مصرف آن در بیشتر افراد علائمی بر جای نمی‌گذارد. گزارشات محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد قطع مصرف این گیاه پس از مدت طولانی، علائم منفی بر جای می‌گذارد. اگر می‌خواهید پس از مدت طولانی استفاده از سنبل الطیب مصرف آن را متوقف کنید، باید کم‌کم مقدار مصرفی‌تان را کاهش دهید تا علائم آزاردهنده‌ای در شما بروز نکند.

اگر بیماری های کبدی دارید، از مصرف این گیاه خودداری کنید.

مصرف این گیاه همراه با داروهای خواب‌آور توصیه نمی‌شود. همچنین این گیاه را نباید با داروهای آرام‌بخش، الکل، بنزودیازپین و مخدرها مصرف کرد. زیرا این گیاه اثر خواب‌آور این‌ها را افزایش می‌دهد.

لازم است بدانیم مصرف 5 تا 20 برابر مقدار توصیه شده از این عرق احتمال خطر سکته قلبی را بالا میبرد. همچنین در صورتیکه هر روز از عرق گیاه سنبل الطیب استفاده کردید، به طور ناگهانی آن را کنار نگزارید. به طور کلی چون سنبل الطیب برای کلیه مضر است، بهتر است آن را با کتیرا مصرف کرد. همچنین در دوران بارداری و شیردهی بهتر است از مصرف آن پرهیز شود.

 

خواب آرام را انتخاب کنید. was last modified: آوریل 27th, 2021 by 1000M

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


error: Content is protected !!